Telefon
WhatsApp
İnstagram
rajibraj 15 Nisan 2024, 22:26

Türkiye ve Filistin, Sınai Mülkiyet Hakları Alanında İş Birliği Protokolüne İmza Attı

TÜRKPATENT ile Filistin Ulusal Ekonomi Bakanlığı Fikri Mülkiyet Genel Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol, TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. M. Zeki DURAK ve Filistin’in Ankara Büyükelçisi Sayın Faed Halid Abed Mustafa tarafından imzalandı. Müzakereleri 2023 yılı Ağustos ayında tamamlanan protokol, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve yaşanan olumsuzluklar nedeniyle ertelenmişti. Ancak Filistin tarafının talebi üzerine, 12 Mart 2024 tarihinde TÜRKPATENT'te gerçekleşti.

Görüşmede, Büyükelçi Mustafa, Türkiye'nin Filistin halkına ve devletine sürekli desteklerinden memnuniyetini ifade ederek, özellikle Filistin’in fikri mülkiyet ve inovasyon kapasitesinin geliştirilmesinde Türkiye'den ve TÜRKPATENT'ten beklentilerini dile getirdi. Prof. Durak ise, Türkiye'nin sağladığı desteklere, TÜRKPATENT'in kendi görev alanı ve kapasitesi çerçevesinde katkı sağlamaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Toplantıda ayrıca, Filistin ve özellikle Kudüs menşeli hurmaların Türkiye'deki tüketicilere ulaştırılması ve bu ürünlere ilişkin Filistin ve Kudüs ibarelerinin haksız kullanımının engellenmesi konularında görüş alışverişinde bulunuldu. Bu iş birliği protokolü, Türkiye ile Filistin arasındaki karşılıklı destek ve iş birliğinin önemli bir ifadesidir.